Gospodarka ekstensywna
Osiąganie wzrostu poprzez manipulację liczbą pracowników, wykorzystywanie zwiększonej ilości surowców, Gospodarka ekstensywna czy powstawanie kolejnych fabryk to prowadzenie gospodarki określanej mianem gospodarki ekstensywnej.
W tym rodzaju systemu ekonomicznego gospodarka wiąże się przede wszystkim z kładzeniem nacisku na czynnik pracy, czyli na liczbę pracowników w danym przedsiębiorstwie, wydobywanie oraz zużywanie większej ilości surowców i złóż. Gospodarka ekstensywna wiąże się też ściśle z areałem upraw w rolnictwie (gruntami przeznaczonymi na pracę i działalność rolniczą) oraz liczbą budowanych fabryk.
W dziejach historii wzorcowym przykładem stosowanie gospodarki ekstensywnej była ta prowadzona przez Związek Radziecki przed rokiem 1989. Gospodarka ekstensywna Tamtejsza polityka gospodarcza dokładnie spełniała warunki i zasady prowadzenia gospodarki ekstensywnej. Dziś jest to model prowadzenia gospodarki, który raczej jest rzadko używany. Na przestrzeni lat specjaliści i eksperci wykazali wiele wad, jakie posiada.
Przeciwieństwem tego modelu gospodarki jest gospodarka intensywna, która sięga po innowacyjne rozwiązanie, nowe technologie. Gospodarka ekstensywna Przede wszystkim w sposób zauważalny służy społeczeństwu.