Jesteś tutaj: podatkiksiegowosc.pl > System podatkowy > Wartość dodana a podatek VAT

Funkcje i podział finansów

Mówiąc o finansach musimy pamiętać o ich podstawowych funkcjach oraz sposobach podziału.

Funkcje i podział finansów Wśród funkcji finansów najczęściej duży nacisk kładzie się na funkcję stymulacyjną. Pozwala ona zarówno na zatrzymanie, jak i zwiększenie (pobudzenie) określonej działalności gospodarczej. Ma zatem ogromne znaczenie dla większości przedsiębiorstw i instytucji gospodarczych. Istotną kwestią jest funkcja rozdzielcza. Można ją również sklasyfikować na kilka podgrup. Między innymi na funkcję rozdzielczą ostateczną, kiedy to przy zakupie określonego towaru bądź usługi wypada on z rynku. Jest też funkcja rozdzielcza o transakcyjna, w ramach której prowadzi się wiele różnorodnych transakcji. I ostatnią funkcją rozdzielczą jest funkcja transferowa. Funkcje i podział finansów Mówimy o niej wówczas, gdy środki finansowe wędrują na rynku, bez względu na ruch towarów, czy usług.

Ponadto wyróżnia się też funkcję fiskalną (polegającą na gromadzeniu pieniędzy w ramach procesów związanych z podatkami, czy obligacjami, czy prowadzeniem działalności gospodarczej lub bankowej) oraz funkcję kontrolną (kontrolującą przebieg bieżących finansów).

Podział finansów jest dość prosty. Można bowiem wyróżnić finanse publiczne, finanse bankowe, finanse ubezpieczeń, finanse przedsiębiorstw, finanse gospodarstw domowych. Funkcje i podział finansów Sag to tak zwane ogniwa finansowe. Wszystko zależy od tego jednak jakie kryterium podziału przyjmiemy.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.