Przedsiębiorca na etacie, a składki ZUS
W zdecydowanej większości przypadków podstawowym sposobem zarabiania w Polsce, jest praca na etacie. Przedsiębiorca na etacie, a składki ZUS Jednak coraz częściej osoby będące zatrudnione w ramach umowy o pracę, decydują się na równoległe uruchomienie własnej działalności gospodarczej, co dość często wywołuje dylemat w zakresie formalno-prawnych aspektów, tj. odprowadzanie składek ZUS, które jak wiadomo, są obligatoryjne, a obowiązek ich płacenia spoczywa po stronie pracodawcy. Problem pojawia się jednak wówczas, gdy jedna osoba posiada podwójne źródło dochodu, wynikające z posiadania własnej firmy i faktu bycia zatrudnionym także w innym przedsiębiorstwie.
W sytuacji, l gdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę, podejmuje decyzję o uruchomieniu własnej działalności gospodarczej, obowiązek pokrycia składek ZUS przechodzi na niego. Przedsiębiorca na etacie, a składki ZUS Istnieją jednak określone wyjątki, gdy opłacanie niektórych z nich nie jest konieczne. Taki przypadek ma miejsce wówczas, gdy pracownik etatowy uzyskuje dochód w wysokości co najmniej minimalnej płacy krajowej, a równocześnie prowadzi własne przedsiębiorstwo.
Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa z równoczesną pracą na etacie nie zwalnia jednak z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne, które są obowiązkowe w każdym przypadku i dotyczą zarówno umowy o pracę, jak i samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej. W praktyce oznacza to, że składki na ubezpieczenia społecznego (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) mogą być opłacane tylko przez pracodawcę, jednak składki zdrowotne należy opłacać niezależnie od siebie, czyli w takim wypadku płaci zarówno pracodawca, Przedsiębiorca na etacie, a składki ZUS jak i pracownik z własną działalnością gospodarczą.