Jesteś tutaj: podatkiksiegowosc.pl > Kredyty > Kredyt lombardowy

Proces wypłacania dywidendy

Choć dla wielu z nas proces wypłacania dywidendy może wydawać się procesem skomplikowany, to w praktyce okazuje się to o wiele prostsze. Proces wypłacania dywidendy Co więcej, proces ten zilustrować można zaledwie w kilku punktach.

Na początku jednak trzeba zapamiętać kilka istotnych faktów. Po pierwsze, że wartość dywidendy obliczana jest w oparciu o roczny wynik finansowy danej spółki. Drugą istotną kwestią jest, że wartość dywidendy, a także termin jej wypłaty związany jest bezpośrednio z decyzjami, jakie zostaną podjęte podczas walnego zgromadzenia (gdy mówimy o spółce akcyjnej) lub podczas zgromadzenia wspólników (dotyczy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Proces wypłacania dywidendy W spółkach o charakterze kapitałowym wypłata dywidendy związana jest z ukończeniem roku obrotowego, wykonaniem sprawozdania finansowego, zatwierdzeniem tegoż sprawozdania. Ponadto musi także zostać podjęta decyzja o tym, że dywidenda zostanie podzielona, a następnie wypłacona.

Ważne, aby pamiętać, że dywidenda może zostać wypłacona w ramach kapitału zapasowego, zysku netto, czy też wcześniejszych, nigdy niepodzielonych dotąd zysków, które pozostały z lat poprzednich. Przeważnie dywidenda jest wypłacana, jako środki finansowe. Proces wypłacania dywidendy Zdarza się jednak, że jest też przyznawana w postaci akcji.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.