Jesteś tutaj: podatkiksiegowosc.pl > System podatkowy > Elementy zmienne podatku PCC

Piraci rujnują polską gospodarkę

Blisko 46 procent polskich komputerów posiada zainstalowane nielegalne oprogramowanie. Piraci rujnują polską gospodarkę Zdaniem ekspertów, to znacznie więcej niż wynosi średnia unijna niższa o 13 procent, a sama Polska zajęła piąte miejsce w rankingu 27 państw Unii Europejskiej, pośród krajów o najwyższej skali piractwa komputerowego. „Lepszymi” od nas są tylko:  Litwa i Łotwa ze wskaźnikiem piractwa na poziomie 54 procent, Grecja (61 procent), Rumunia (63 procent), a także Bułgaria, która osiągnęła pułap 64 procent nielegalnego oprogramowania zainstalowanego w komputerach jej obywateli.

Mówiąc o piractwie, niewiele o osób myśli o tym, że poza producentami oprogramowania, traci także całą gospodarka. Brzmi nieprawdopodobnie, jednak w rzeczywistości problem ma szeroką skalę. Piraci rujnują polską gospodarkę Wynika to przede wszystkim z tego, że zmniejszona sprzedaż legalnych produktów uniemożliwia tworzenie nowych miejsc pracy, a także w budżecie „brakuje” setek milionów złotych, które powinny do niego trafić z tytułu podatków.

Przeprowadzone na zlecenie Business Software Alliance badania wykazały, że redukcja skali piractwa w Polsce o zaledwie 10 procent na przestrzeni kolejnych 4 lat, spowodowałoby powstanie blisko 2 tysięcy nowych miejsc pracy w branżach nowych technologii, zwiększyłby się PKB o ponad 3 mld złotych, a dochody państwa wzrosłyby o prawie pół miliona złotych.

Legalnie nabywane oprogramowania to nie tylko lepsza sytuacja gospodarcza całego kraju, ale i możliwość dalszego rozwoju sektora IT. Nowe rozwiązania i możliwości wymagają odpowiednich nakładów finansowych, które każdego roku ograniczane są na skutek działań osób nabywających i rozpowszechniających nielegalne kopie oprogramowania. Niestety, walka z piratami przypomina walkę z wiatrakami. Piraci rujnują polską gospodarkę Pomimo wzmożonych kontroli i śledzenia osób najintensywniej działających na niekorzyści zarówno twórców programów komputerowych jak i gospodarki, wciąż nie brakuje tych, którzy wybierają produkty kradzione.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.