Jesteś tutaj: podatkiksiegowosc.pl > Budżet państwa > Interpretacje ogólne i ich skutki

Karta płatnicza

Wielu z nas podczas codziennych zakupów, gdy wyciąga z portfela kartę płatniczą nie zdaje sobie sprawy, jak długa jest historia tego elektronicznego narzędzia płatniczego. Karta płatnicza Co więcej, historia jest nie tylko długa, ale i ciekawa.

Dziś kartę płatniczą, zwaną również kartą bankową posiada niemal każdy z nas. Jest to proste w użyciu narzędzie, które pozwala na szybką i zdalną możliwość dostępu do pieniędzy, które znajdują się na rachunku bankowym. Pierwsze karty, które działały na podobnych zasadach co dzisiejsze karty płatnicze, pojawiły się już na początku dwudziestego wieku. Ich pomysłodawcami byli Amerykanie. Karty, które zostały wprowadzone w Stanach Zjednoczonych były swoistym upoważnieniem do odebrania zamówionego towaru oraz zapisania kredytu na rachunek klienta. Najczęściej karty takie wydawały stacje paliw oraz duże sklepy sieciowe. Karta płatnicza Na poważnie kartami płatniczymi zajęła się firma Western Union. To ona w 1914 roku po raz pierwszy wprowadziła karty obciążeniowe. Kilkanaście lat później, na początku lat pięćdziesiątych minionego wieku wydano karty, które pozwalały bezgotówkowe płatności podczas wizyt w restauracjach i hotelach. Wydawaniem takich kart zajęła się firma Diners Club. Pod koniec każdego miesiąca właściciel takiej karty otrzymywał listowne zestawienie transakcji i swojego zadłużenia, które musiał następnie uregulować.

Natomiast pierwszą kartę kredytową wydał w 1958 roku Bank of America. Karta płatnicza W Polsce z kolei wydawaniem pierwszych kart płatniczych zajął się Bank Pekao S.A. Było to jednak dopiero na początku lat osiemdziesiątych.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.