Jesteś tutaj: podatkiksiegowosc.pl > Kredyty > Błyskawiczna pożyczka za darmo

Gospodarka rynkowa

Gospodarka rynkowa to taka forma gospodarki, w której wszystkie Gospodarka rynkowa Za podmiot gospodarczy uważa się natomiast: gospodarstwo domowe, przedsiębiorstwo, gospodarstwo rolne, rząd, czy instytucje finansowe. Każde z tych podmiotów gospodarczych w pierwszej kolejności kieruje się interesem własnej firmy. Ponadto stara się postępować w myśl zasad racjonalnego gospodarowania.

O tym, jak wygląda gospodarka rynkowa i jak wygląda jej stan decyduje wiele czynników. Wszystkie są one równie ważne i mają bezpośredni wpływ na to, jak podejmowane są decyzje rynkowe. Do czynników tych należą: obowiązujące płace, stopy s procentowe, ceny dóbr oraz usług, kursy walut, stopy zysku, kursy papierów wartościowych, a także wszelkie oczekiwania i perspektywy związane z rynkiem gospodarczym danego kraju.

Obecnie najczęściej wykorzystywanym rodzajem gospodarki rynkowej jest forma gospodarki kapitalistycznej. Gospodarka rynkowa Wielu z nas błędnie używa nazwy „gospodarka rynkowa” chcąc mówić właśnie o „gospodarce kapitalistycznej”. Zapominamy, że są to dwa, odrębne pojęcia.

Mimo wielu zalet, jakie niesie za sobą gospodarka rynkowa, nie brakuje przeciwników tego systemu ekonomicznego. Są wśród nich ortodoksyjni komuniści oraz zagorzali anarchiści, Gospodarka rynkowa którzy w ramach swojej krytyki wyrażają opinie, iż gospodarka rynkowa to gospodarka hołubiąca egoizm i nierówności wśród społeczeństwa.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.