Jesteś tutaj: podatkiksiegowosc.pl > Finanse > Analiza finansowa

Uwaga, zmiany w fakturowaniu

W nadchodzącym roku 2013, na wszystkich właścicieli firm prowadzących swoją działalność handlową lub usługową przy wykorzystaniu faktur, czeka szereg istotnych zmian. Uwaga, zmiany w fakturowaniu Wiele z nich ma  na celu ułatwienie rozliczeń i utrzymanie płynności finansowej, co ma duże znaczenie szczególnie w przypadku mikro i małych firm, gdzie główną przyczyną upadłości najczęściej bywa brak odpowiedniej ilości środków finansowych, wynikających z niewypłacalności kontrahentów. Nowe rozporządzenie Ministra Finansów to także dokument stanowiący ujednolicenia prawa z obowiązującym normami unijnymi, dzięki czemu uproszczone zostaną procedury międzynarodowych u kontaktów handlowych i usługowych.

Zgodnie z zapowiedziami, zmiany dotyczą nie tylko samego sposobu fakturowania (pojawią się nowe drugi, a także możliwość wprowadzenia informacji o tym, że podatek VAT rozliczany będzie przez nabywcę, Uwaga, zmiany w fakturowaniu dodatkowo dla stałych partnerów możliwe będzie wystawianie faktur zbiorowych), ale i wycofane zostaną z obiegu tzw. faktury wewnętrzne, które na unijnym rynku w ogóle nie istnieją, a ich użytkowanie ma znikomy wpływ na sposób rozliczenia podatku VAT. Ponadto zlikwidowane będą niektóre funkcjonujące do chwili obecnej terminy, tj. „Faktura VAT-MP” czy „Faktura VAT-marża”.

Wprowadzane zmiany to swoistego rodzaju ułatwienia dla prowadzących działalność gospodarczą, jednak wymagają wcześniejszego dobrego przyswojenia wiedzy wynikającej z nowych rozporządzeń. Trudno jest ukryć fakt, Uwaga, zmiany w fakturowaniu że w pierwszej fazie będzie to dość kłopotliwe, szczególnie w firmach działających na rynku od lat, gdzie przepisy związane z fakturowaniem nie ulegały, aż tak intensywnym zmianom.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.