Jesteś tutaj: podatkiksiegowosc.pl > Gospodarka > Polska gospodarka i jej perspektywy

Piraci rujnują polską gospodarkę

Blisko 46 procent polskich komputerów posiada zainstalowane nielegalne oprogramowanie. Piraci rujnują polską gospodarkę Zdaniem ekspertów, to znacznie więcej niż wynosi średnia unijna niższa o 13 procent, a sama Polska zajęła piąte miejsce w rankingu 27 państw Unii Europejskiej, pośród krajów o najwyższej skali piractwa komputerowego. „Lepszymi” od nas są tylko:  Litwa i Łotwa ze wskaźnikiem piractwa na poziomie 54 procent, Grecja (61 procent), Rumunia (63 procent), a także Bułgaria, która osiągnęła pułap 64 procent nielegalnego oprogramowania zainstalowanego w komputerach jej obywateli.

Mówiąc o piractwie, niewiele o osób myśli o tym, że poza producentami oprogramowania, traci także całą gospodarka. Brzmi nieprawdopodobnie, jednak w rzeczywistości problem ma szeroką skalę. Piraci rujnują polską gospodarkę Wynika to przede wszystkim z tego, że zmniejszona sprzedaż legalnych produktów uniemożliwia tworzenie nowych miejsc pracy, a także w budżecie „brakuje” setek milionów złotych, które powinny do niego trafić z tytułu podatków.

Przeprowadzone na zlecenie Business Software Alliance badania wykazały, że redukcja skali piractwa w Polsce o zaledwie 10 procent na przestrzeni kolejnych 4 lat, spowodowałoby powstanie blisko 2 tysięcy nowych miejsc pracy w branżach nowych technologii, zwiększyłby się PKB o ponad 3 mld złotych, a dochody państwa wzrosłyby o prawie pół miliona złotych.

Legalnie nabywane oprogramowania to nie tylko lepsza sytuacja gospodarcza całego kraju, ale i możliwość dalszego rozwoju sektora IT. Nowe rozwiązania i możliwości wymagają odpowiednich nakładów finansowych, które każdego roku ograniczane są na skutek działań osób nabywających i rozpowszechniających nielegalne kopie oprogramowania. Niestety, walka z piratami przypomina walkę z wiatrakami. Piraci rujnują polską gospodarkę Pomimo wzmożonych kontroli i śledzenia osób najintensywniej działających na niekorzyści zarówno twórców programów komputerowych jak i gospodarki, wciąż nie brakuje tych, którzy wybierają produkty kradzione.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.