Jesteś tutaj: podatkiksiegowosc.pl > Finanse > Wartości niematerialne oraz prawne

Kredyt dyskontowy

Kredyt dyskontowy dotyczy obrotu wekslowego. Kredyt dyskontowy Ten rodzaj kredytu przyznawany jest na bazie wniosku i umowy kredytowej. Kredyt dyskontowy przyznawany jest przez banki handlowe, które przyjmują weksel do dyskonta. Właściciel weksla – składa go do dyskonta – w następstwie otrzymuje kwotę wypisaną na wekslu, jednakże pomniejszoną o dyskonto. W późniejszym czasie bank handlowy ma prawo redyskontować weksel w banku centralnym – tym samym otrzyma sumę weksla, która zostanie umniejszona o redyskonto. Kredyt dyskontowy jest rodzajem kredytu krótkoterminowego.

Przyznawany może być jednorazowo, Kredyt dyskontowy bądź instytucja bankowa na życzenie klienta ustala tak zwaną linię dyskontową, dzięki której będą przyjmowane weksle do dyskonta.

Kredyt dyskontowy spłacany jest przez właściwego dłużnika wekslowego – a nie jak ma to miejsce w większości przypadku kredytowych, przez kredytobiorcę. Kredyt dyskontowy W przypadku, gdy główny dłużnik nie zdecyduje się na krok związany się z wykupem weksla, instytucja bankowa ma prawo domagać się zapłaty od podmiotu lub osoby, która powierzyła weksel do dyskonta.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.