Jesteś tutaj: podatkiksiegowosc.pl > Płynność finansowa > Progresja – globalna i szczeblowa

Akcyza do przejęcia od 2013 roku

Jeżeli projekt z 10 grudnia 2012 roku, rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie trybu przekazania znaków akcyzy następcom prawnym lub podmiotom przekształconym, Akcyza do przejęcia od 2013 roku nabierze mocy prawnej zgodnie z zapowiedziami, wówczas z początkiem roku 2013 uproszczeniu ulegną procedury przekazywania znaków akcyzy. Rozporządzenie to jest bezpośrednio związane z wprowadzeniem III ustawy deregulacyjnej, a w związku z czym Ministerstwo Finansów przygotowało nowe opracowanie trybu przekazywania następcom prawnym znaków akcyzy.

            W myśl najnowszego rozporządzenia następcy prawni bądź s też podmioty przekształcone, od tej pory nie będą musieli zwracać do urzędu celnego niewykorzystanych znaków akcyzy, a co za tym idzie, zbędne będzie także składanie pisemnego wniosku o wydanie nowych. Akcyza do przejęcia od 2013 roku Istnieje jednak konieczność pisemnego powiadomienia organu podatkowego o fakcie przekazania znaków akcyzy, w terminie nieprzekraczającym 3 dni przed przekazaniem.

Prawidłowo przygotowany dokument dotyczący przekazania znaków akcyzy, powinien zawierać datę przekazania znaków akcyzy, dane podmiotu przekazującego i następcy prawnego lub podmiotu przekształconego. W celu potwierdzenia prawnego przejęcia znaków akcyzy, sporządzany będzie protokół sygnowany podpisem zarówno osoby reprezentującej podmiot przekazujący znaki jaki i przyjmującego.

Sposób ten wydaje się być niezwykle prostym i wygodnym w zastosowaniu, jednak jak twierdzą specjaliści finansowi, Akcyza do przejęcia od 2013 roku procedury te mogą być dość kłopotliwe dla przedsiębiorców w początkowej fazie funkcjonowania nowych rozporządzeń.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.