Jesteś tutaj: podatkiksiegowosc.pl > Budżet państwa > Z czego składa się ustawa budżetowa?

Wolność gospodarcza – wady i zalety

Choć na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, wolność gospodarcza jest ważna dla każdego z nas. Wolność gospodarcza – wady i zalety Wolność gospodarcza, to w największym skrócie, rodzaj swobody w zakresie dokonywania decyzji związanych z działalnością gospodarczą. Wolność gospodarcza związana jest z tym, iż wypiera wszelaką formę ingerencji organów państwowych.

Przez wielu teoretyków zestawiana jest z wolnością, jaka przysługuje każdemu człowiekowi. Wolność gospodarcza przypomina o tym, że każdy obywatel może korzystać z wolności i swobody w zakresie – tak ważnej dziedziny życia – jaką jest gospodarka. Przypomina też, że istnieją przepisy i regulacje dotyczące wolności. Wolność gospodarcza – wady i zalety Wolność gospodarcza zapewnia obywatelom niezależność ich woli, uregulowane stosunki w ramach konkurencji, a także ład i porządek gospodarczy.

Tak samo, jak wielu może być teoretyków, tak samo wielu może być ujęć i definicji wolności gospodarczej. Trzeba jednak pamiętać, że jej przeciwnicy wysuwają argumenty, które wskazują potrzebę ograniczenia wolności gospodarczej. Można do nich zaliczyć asymetrię informacji na rynku gospodarczym, pojawienie się tak zwanych efektów zewnętrznych, istnienie publicznych dóbr, pojawienie się monopoli oraz walka z nierówną konkurencją. Wolność gospodarcza – wady i zalety Jak widać, sporo jest zalet wolności gospodarczej, lecz doszukać się można również wad.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.