Równowaga rynkowa
Dla każdego ekonomisty niezwykle ważnym pojęciem jest pojęcie „równowaga rynkowa”. Równowaga rynkowa Teoria równowagi rynkowej jest równoznaczna z tym, że wszystkie wartości zmienne ekonomiczne są niezmienne, natomiast siły rynkowe pozostają w równowadze.
Pojecie to można również odnieść do sytuacji, w której liczba dóbr, po które sięga konsument jest niemal taka sama jak liczba dóbr, którą produkuje producent. A zatem popyt równoważy się z podażą. Przeważnie do sytuacji, w której popyt równoważy się z podażą, dochodzi wówczas, gdy sprzyja jeden z czynników. Czynnikiem tym jest oczywiście cena. Równowaga rynkowa Warto pamiętać, że cena, z która pozwala na utrzymanie równowagi rynkowej określa się jako: cena równowagi rynkowej.
Równowaga rynkowa ściśle wiąże się z ekonomią pozytywną, a nie ekonomią normatywną. Równowaga na rynku w tym przypadku wcale nie musi być związana z sytuacją, którą oczekuje społeczeństwo. Równowaga rynkowa Na przykład rynek towarów spożywczych może być kompletnie zaopatrzony, kiedy ludność nie będzie miała odpowiednich środków, żeby nabyć te towary.