Jesteś tutaj: podatkiksiegowosc.pl > Konta bankowe > Gdzie szukać najlepszego konta

Równowaga rynkowa

Dla każdego ekonomisty niezwykle ważnym pojęciem jest pojęcie „równowaga rynkowa”. Równowaga rynkowa Teoria równowagi rynkowej jest równoznaczna z tym, że wszystkie wartości zmienne ekonomiczne są niezmienne, natomiast siły rynkowe pozostają w równowadze.

Pojecie to można również odnieść do sytuacji, w której liczba dóbr, po które sięga konsument jest niemal taka sama jak liczba dóbr, którą produkuje producent. A zatem popyt równoważy się z podażą.  Przeważnie do sytuacji, w której popyt równoważy się z podażą, dochodzi wówczas, gdy sprzyja jeden z czynników. Czynnikiem tym jest oczywiście cena. Równowaga rynkowa Warto pamiętać, że cena, z która pozwala na utrzymanie równowagi rynkowej określa się jako: cena równowagi rynkowej.

Równowaga rynkowa ściśle wiąże się z ekonomią pozytywną, a nie ekonomią normatywną. Równowaga na rynku w tym przypadku wcale nie musi być związana z sytuacją, którą oczekuje społeczeństwo. Równowaga rynkowa Na przykład rynek towarów spożywczych może być kompletnie zaopatrzony, kiedy ludność nie będzie miała odpowiednich środków, żeby nabyć te towary.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.