Jesteś tutaj: podatkiksiegowosc.pl > Finanse > Analiza finansowa

Podatek katastralny – ratunek czy zguba

Już w pierwszej połowie 2012 roku zaczęły się pojawiać głosy o konieczności zastanowienia się nad ewentualnym wprowadzeniem podatku katastralnego w Polsce. Podatek katastralny – ratunek czy zguba Niepokój szybko został jednak stłumiony, przekonywaniem rządu, że nikt nie ma zamiaru obciążać rodaków dodatkowymi stałymi opłatami, za fakt posiadania własnych nieruchomości. Zbliża się koniec roku i nikt już pewności stuprocentowej nie ma, czy Polska nie postanowi pójść w ślady za Irlandią, która podatek od rynkowej wartości posiadanej nieruchomości już wprowadziła, a nabierze on mocy od lipca 2013 roku. Co dla Polski oznaczałoby wprowadzenie tak ogromnego w obciążenia?

Sytuacja ekonomiczno-gospodarcza naszego kraju pozostawia wiele do życzenia. Niewiele już osób wierzy w zapewnienia rządu, że nie można mówić u nas o jakimkolwiek kryzysie. Wprowadzenie podatku katastralnego byłoby więc poważnym błędem, który z niezwykłą siłą uderzyłby w fundusze wszystkich właścicieli nieruchomości. Podatek katastralny – ratunek czy zguba Na tym jednak nie koniec potencjalnych problemów. Brak możliwości stałego regulowania kwot podatkowych spowodowałaby, że na rynku nieruchomości gwałtownie przybyłoby ofert z rynku wtórnego, a to mogłoby spowodować także obniżenie cen rynkowych, a także zablokować proces tworzenia nowych nieruchomości. Zapewne dalszą konsekwencją byłby spadek dochodów uzyskiwanych z wynajmu nieruchomości, ponieważ wiele osób pozbyłoby się „nadprogramowych” lokali użytkowych i mieszkań.

Patrząc na temat podatku katastralnego z gospodarczego punktu widzenia, jest on całkowicie niekorzystnym rozwiązaniem na polskim rynku, gdzie tylko nieliczni mogliby sobie wówczas pozwolić na posiadanie własnościowego domu lub mieszkania. Podatek katastralny – ratunek czy zguba Zdecydowanie lepiej jest, gdy do budżetu państwa w dalszym ciągu wpływają środki zarówno z handlu nieruchomościami, jak i podatkami od dochodów z tytułu najmu i dzierżawy.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.