Jesteś tutaj: podatkiksiegowosc.pl > Kredyty > Kredyt konsumencki

Mikroekonomia, czyli badanie jednostek

Jedną z najważniejszych dziedzin ekonomii jest mikroekonomia. Ten dział ekonomii uważnie przypatruje się zachowaniom jednostkowym, a więc konsumentów w obliczu wyborów dotyczących rzadkości dóbr. Mikroekonomia bada szczegółowo relacje jakie zachodzą pomiędzy konsumentami a przedsiębiorstwami na bazie różnorodnych rynków, które reprezentują. Mikroekonomia koncentruje się także na badaniu i analizie wyborów jednostki w zakresie produkcji oraz wymiany dóbr, zakupu i sprzedaży. Mikroekonomia jest ważnym źródłem wiedzy na temat gospodarki.

Mikroekonomia zakłada bowiem, że gospodarkę danego kraju traktuje się tak, jakby był to zbiór pewnych podmiotów oraz relacji, jakie zachodzą pomiędzy nimi – nie taktuje się jednak gospodarki w ujęciu całościowym, przyrównując go do jednolitego organizmu.

Tworząc analizy mikroekonomiczne sięga się po modelowanie matematyczne, jest to system, który umożliwia tworzenie hipotez na temat zachowań konsumenckich poszczególnych podmiotów ekonomicznych. Następnie, w oparciu o metody statystyczne testuje się i sprawdza wcześniej postawione hipotezy.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.