Majątek spółdzielni
Zanim wyjaśnimy czym jest tytułowy majątek spółdzielni, warto odpowiedzieć na pytanie, czym jest sama spółdzielnia. Majątek spółdzielni Najogólniej ujmując to pojęcie, spółdzielnia jest podmiotem gospodarczym, który prowadzi działalność gospodarczą, ma osobność prawną, a przede wszystkim działa na bazie prawa spółdzielczego, które stosunkowo mocno odróżnia się od prawa spółek handlowych.
Według obowiązującego w Polsce prawa spółdzielnia jest dobrowolnie zrzeszoną liczną osób. Nie może to być jednak mniej aniżeli dziesięć osób fizycznych bądź też mniej niż trzy osoby prawne. Osoby zrzeszone w ramach spółdzielni określane są w przepisach prawnych członkami spółdzielni. Liczba tych członków może się zmieniać, nie może być jednak niższa niż to ustalono w przepisach. Majątek spółdzielni Warto zauważyć, że wyjątkową sytuację stanowią spółdzielnie produkcji rolnej, czy też spółdzielnie socjalne – w tym przypadku liczba członków może wynosić zaledwie pięć osób fizycznych. Każda spółdzielnia winna zostać wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. Dopiero wówczas na mocy prawa staje się spółdzielnią.
Ponadto trzeba pamiętać, że każdy z członków spółdzielni zobowiązany jest do zadeklarowania przynajmniej jednego udziału. Może się jednak okazać, że statut spółdzielni przewiduje jednak większą liczbę udziału.
Majątek spółdzielni
Majątek spółdzielni może stanowić fundusz wkładów, fundusz zasobowy lub fundusz udziałowy (pochodzący z udziałów członkowskich).