Jesteś tutaj: podatkiksiegowosc.pl > Finanse > Funkcje i podział finansów

Kredyt kasowy i kredyt otwarty

Można wyróżni dwa rodzaje kredytu udzielanego w rachunku bieżącym. Kredyt kasowy i kredyt otwarty Pierwszy z nich to kredyt otwarty (conto corrente), drugi zaś to kredyt kasowy. Kredytobiorcą w przypadku tych kredytów może być jedynie osoba, która posiada rachunek bieżący w banku, który udziela mu kredyt.

W Anglii do określenie kredytu otwartego używa się określenie overdraft. Trzeba przyznać, iż w całej Europie to dość popularny rodzaj kredytu. Popularny i powszechny także w Polsce. W ramach kredytu otwartego bank daje przyzwolenie do utworzenie salda debetowego na rachunku bankowym klienta. Tym samym przyjmuje na siebie obowiązek do spłaty płatniczych dokumentów. Na tychże dokumentach bank wskazany jako domicyliat.  Kredyt kasowy i kredyt otwarty Wysokość tego rodzaju kredytu uzależniony jest od tego, jak wysokie są wpływu, które wpływają na rachunek bieżący – zarówno przed udzieleniem kredytu, jak i w czasie kredytowania. Jest to kredyt o charakterze krótkotrwałym, ponadto jest to kredyt odnawialny. Często warunki tego kredytu określają – w ramach zawartej umowy – że bank może pobierać wyższe oprocentowanie po tym, jak przekroczony zostanie przyznany limit kredytowy. Bank może pobierać także prowizję od kredytu, która jest niezależna od jego wykorzystania.

Kredyt kasowy to nic innego, jak kredyt przejściowy lub płatniczy. Przyznawany jest na zapłacenie przejściowych braków odnotowanych na rachunku bieżącym. Kredyt kasowy i kredyt otwarty Pozwala on na zapłacenie bieżących zaległości finansowych. Jest to kredyt krótkoterminowy.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.