Jesteś tutaj: podatkiksiegowosc.pl > Konta bankowe > Konto oszczędnościowe – pewny zysk

Kredyt hipoteczny ze względu na walutę

Warto pamiętać, że kredyt hipoteczny można podzielić również na rodzaje ze względu na walutę. Kredyt hipoteczny ze względu na walutę Wyróżniamy wtedy kredyty w walucie krajowej (tak zwany typowy kredyt walutowy) oraz kredyt walutowy (denominowany).

Typowy kredyt walutowy – jak sama nazwa wskazuje – udzielany jest w walucie krajowej. Jednakowoż w momencie podpisywania umowy wartość tego kredytu przeliczana jest na walutę obcą, tj. na przykład na EUR, JPY, CHF, czy USD. Przelicza się oczywiście walutę według bieżącego kursu. Co ważne dla osób spłacających taki kredyt harmonogram spłacania rat podany jest również w walucie obcej. Osoba o biorąca ten rodzaj kredytu winna jest spłacać go w walucie krajowej, jednakże po przeliczeniu według kursu waluty przypadającej na dzień spłaty. Jak doradzają specjaliści, najkorzystniej wypada kredyt spłacany na podstawie fixingu, czyli tak zwanego kursu średniego. Kredyt hipoteczny ze względu na walutę Wynika to z sytuacji, w której zaobserwować można brak różnicy w wartości, tj. spreadu.

Kredyt walutowy denominowany polega natomiast na tym, iż w umowie mamy wpisaną konkretną kwotę w walucie krajowej. Kwota ta podzielona jest na transze, a także przeliczona zostaje na walutę obcą. Umowę można zawrzeć na określoną kwotę waluty krajowej, ale także można ją zawrzeć na określoną kwotę waluty obcej. Kredyt hipoteczny ze względu na walutę W przypadku takiego podejścia do sprawy cena zakupu nieruchomości – ustalonej w PLN – może doprowadzić do sytuacji, w której pojawi się niedobór środków do ceny zapłaty w sytuacji, gdy kurs będzie niższy w chwili przeliczania aniżeli ten zakładany.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.