Jesteś tutaj: podatkiksiegowosc.pl > Budżet państwa > Z czego składa się ustawa budżetowa?

Kapitał zakładowy

Często zamiennie stosuje się w terminologii pojęcia kapitał zakładowy i kapitał spółki. To poprawne używanie obu pojęć, ponieważ są one równoznaczne. Kapitał zakładowy jest to wkład, jaki wnoszą właściciele spółki, kiedy powołują ją do życia. Często mówi się zatem także o tym kapitale, iż jest to kapitał założycielski.

Wysokość kapitału zakładowego nie jest absolutnie wartością stałą. Zmienia się na przestrzeni rozwoju i zmian zachodzących w danej spółce. Poprawność kapitału zakładowego w myśl regulacji prawnych zakłada, iż musi być ona zgodna z treścią rejestru handlowego, statutem danej jednostki gospodarczej, bądź umową spółki.

W niemal całej Europie stosuje się szereg przepisów regulujących kapitał zakładowych. Przepisy te stanowią również o minimalnej kwocie tego kapitału. Jest to zatem wartość, która jest niezbędna do założenia spółki. W Polsce dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi ona pięć tysięcy złotych. Dla spółki komandytowo-akcyjnej – pięćdziesiąt tysięcy złotych. Natomiast w przypadku spółki akcyjnej mowa już o sumie równej stu tysiącom złotych. Jeśli tworzymy spółdzielnię europejską potrzebny będzie kapitał w wysokości trzydziestu tysięcy euro. A jeśli mowa o spółce europejskiej kapitał musi wynosi przynajmniej sto dwadzieścia tysięcy euro.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.