Kapitał zakładowy
Często zamiennie stosuje się w terminologii pojęcia kapitał zakładowy i kapitał spółki. Kapitał zakładowy To poprawne używanie obu pojęć, ponieważ są one równoznaczne. Kapitał zakładowy jest to wkład, jaki wnoszą właściciele spółki, kiedy powołują ją do życia. Często mówi się zatem także o tym kapitale, iż jest to kapitał założycielski.
Wysokość kapitału zakładowego nie jest absolutnie wartością stałą. Zmienia się na przestrzeni rozwoju i zmian zachodzących w danej spółce. Kapitał zakładowy Poprawność kapitału zakładowego w myśl regulacji prawnych zakłada, iż musi być ona zgodna z treścią rejestru handlowego, statutem danej jednostki gospodarczej, bądź umową spółki.
W niemal całej Europie stosuje się szereg przepisów regulujących kapitał zakładowych. Przepisy te stanowią również o minimalnej kwocie tego kapitału. Jest to zatem wartość, która jest niezbędna do założenia spółki. W Polsce dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi ona pięć tysięcy złotych. Dla spółki komandytowo-akcyjnej – pięćdziesiąt tysięcy złotych. Natomiast w przypadku spółki akcyjnej mowa już o sumie równej stu tysiącom złotych. Jeśli tworzymy spółdzielnię europejską potrzebny będzie kapitał w wysokości trzydziestu tysięcy euro. Kapitał zakładowy A jeśli mowa o spółce europejskiej kapitał musi wynosi przynajmniej sto dwadzieścia tysięcy euro.