Jesteś tutaj: podatkiksiegowosc.pl > Kredyty > Kredyt inwestycyjny dla przedsiębiorczych

Ile zarabia doktorant

Powszechność wyższego wykształcenia spowodowała większe zainteresowanie studiami doktoranckimi. Ile zarabia doktorant Dla wielu osób to kolejny etap edukacji i szansa na lepszy rozwój kariery naukowej, powiązany z możliwością dostępu do dodatkowego źródła dochodu. W niektórych przypadkach decyzja o podjęciu studiów doktoranckich to alternatywa dla bezrobocia, ponieważ tylko i wyłącznie w ten sposób młody człowiek tuż po studiach, jest w stanie zapewnić sobie stałe środki finansowe w postaci stypendium naukowego lub pensji otrzymywanej w ramach kontraktu zawartego z uczelnią. Oczywiście nie każdy doktorant otrzymuje stypendium i tylko nieliczni mogą cieszyć się stanowiskiem asystenta czy nauczyciela akademickiego. Ile więc może zarobić doktorant?

Przyglądając się tematowi studiów doktoranckich, należy zacząć od tego, że doktorant to nadal student, który otrzymując stypendium nie zarabia w świetle prawa. Stypendium naukowe lub socjalne jest określoną formą wsparcia finansowego, które nie stanowi dochodu rozumianego w myśl ogólnie przyjętej definicji. Ile zarabia doktorant Oznacza to, że otrzymywane co miesiąc 1000-1500 zł, nie daje podstawy ubiegania się np. o kredyt, jeżeli nie istnieje żadne inne akceptowane przez bank źródło stałego dochodu. Tymczasem zajęcia w ramach prowadzenia doktoratu są niezwykle czasochłonne, a sam student raczej nie może liczyć na dodatkową pracę, chociażby w niepełnym wymiarze czasu.

Stypendium przyznawane doktorantom na ich prywatny wniosek to środki w wysokości zbliżonej do minimalnej pensji krajowej. Do tego możliwość wykorzystania zniżek na przejazdy komunikacją miejską, a także często pomoc w zapewnieniu stałego miejsca zamieszkania (np. akademiki lub mieszkania w hotelach pracowniczych) na znacznie korzystniejszych warunkach. Ile zarabia doktorant Jeżeli student udziela korepetycji to wystarczy kilka lekcji w tygodniu, by wygenerować dodatkowe kilkaset złotych.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.