Jesteś tutaj: podatkiksiegowosc.pl > Podatki > Podatek i cło – czym się różnią?

Ile Polska traci na groszach

Poszukiwania źródła oszczędności w naszym kraju często osiągają poziom absurdu. Ile Polska traci na groszach Cięcia budżetowe, zwiększanie stóp podatków, likwidacja ulg podatkowych lub inne zmiany, rzadko bywające korzystnymi zarówno dla przedsiębiorców, jak i zwykłych pracowników. Tymczasem okazuje się, że spora część budżetu państwa każdego roku „znika”, ponieważ wykorzystywana jest w kompletnie nieefektywny sposób.          

Jednym z podstawowych problemów w tej kategorii są koszty związane z produkcją monet jedno-, dwu- i pięciogroszowych. Są one niezwykle wysokie, a w przypadku najmniejszej jednostki, kilkukrotnie przewyższają jej wartość nominalną. u Nie można jednak całkowicie wycofać z obiegu nieszczęsnej jednogroszówki, ponieważ zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim, jednostką monetarną jest 1 złoty, który dzieli się na 100 groszy. Ile Polska traci na groszach W tym miejscu powstaje dylemat na poziomie prawnym, ponieważ istnieją podzielone głosy co do możliwości wycofania „grosza” bez wprowadzania zmian w ustawie.

            NBP nie podaje oficjalnej informacji o rzeczywistych kosztach wytworzenia pojedynczej monety jednogroszowej, jednak zdaniem specjalistów mogą być one nawet pięciokrotnie wyższe niż wskazuje ich wartość nominalna. Biorąc pod uwagę fakt dotyczący ilości monet znajdujący się aktualnie w obiegu, można uznać, że „grosze” kosztują polską gospodarkę przynajmniej kilka miliardów. Zgodnie z podanymi przez NBP danymi, obecnie w obiegu posiadamy 4,4 miliarda sztuk monet jednogroszowych, o połowę mniej jest monet dwugroszowych, a pięciogroszówki to 1,56 miliarda sztuk. Ile Polska traci na groszach Dla porównania, pozostałych monet w nominałach od 10 groszy do 5 złotych mamy nieco ponad 4 miliardy.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.