Jesteś tutaj: podatkiksiegowosc.pl > Kredyty > Kredyt towarowy

Gospodarka kapitalistyczna

Dziś trudno odrzucić kapitalizm. Ta forma wykorzystania systemu ekonomicznego jest prawie wszechobecna. Gospodarka kapitalistyczna Kapitalizm skupia się i koncentruje na prywatnej własności środków produkcji. Ponadto stawia na niczym nieskrępowaną przedsiębiorczość, swobodny obrót towarami, a także wolną konkurencją, która zachodzi między z zróżnicowanymi podmiotami.

Kapitalizm dzieli ludzkość na dwie, odrębne klasy społeczne. Pierwsza z nich to przedsiębiorcy, zwani też po prostu kapitalistami. W teorii marksizmu określa się ich mianem burżuazji. Drugą grupę stanowią pracownicy. Gospodarka kapitalistyczna W tym przypadku w ramach terminologii stosowanej przez marksistów tę grupę określa się mianem proletariatu. Relacje pomiędzy przedsiębiorcami a pracownikami skupiają się przepływie środków finansowych, a także ruchu dóbr, czy usług.

Gospodarka kapitalistyczna może czuć się zagrożona wtedy, gdy ingerują w nią organa państwowe. Źle wpływają na nią także źle skonstruowane przepisy prawa lub ustawy. Na kapitalizm zawsze negatywnie wpływa każdym, nawet najmniejszy kryzys. Ze względu na konieczność ograniczenia roli państwa, kryzysy często trudno opanować. Gospodarka kapitalistyczna Trzeba też pamiętać, że kapitalizm powoduje nierówności wśród społeczeństwa – świat zaczyna wyraźnie dzielić się na bogatych i biednych.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.