Jesteś tutaj: podatkiksiegowosc.pl > Ekonomia > Ekonomia normatywna

Finanse publiczne

Finanse publiczne to wszystkie ruchy finansowe związane z magazynowaniem, wydatkowaniem, a także z podziałem publicznych środków finansowych. Finanse publiczne Wszystkie procesy związane z finansami publicznymi wynikają bezpośrednio z aktów prawnych, wszelakich regulacji prawnych. Dotyczą również obsługi budżetu publicznego oraz deficytu budżetowego.

Mówiąc o finansach publicznych warto poznać ich najważniejsze funkcje. Przeważnie wymienia się cztery podstawowe funkcje. Pierwsza z nich to funkcja alokacyjna, w myśl której państwo ma prawo dysponować środkami pieniężnymi i przemieszczać nimi, przekazując je na odpowiednie cele i zadania. Państwo dysponuje pieniędzmi w ramach ustalonego wcześniej budżetu. Finanse publiczne W ramach tej funkcji państwo musi orzec, gdzie powinny powędrować pieniądze i gdzie będą najbardziej potrzebne. Ponadto wyróżnia się funkcję redystrybucyjną. Inaczej jest to tak zwany wtórny podział PKB. Jest to nic innego jak podział zasobów pozyskanych w sferze produkcyjnej do zaspokojenia potrzeb sfery nieprodukcyjnej.

Funkcja kontrolna – w ramach finansów publicznych – wspiera prowadzenie gospodarki. Sektor publiczny dokładnie przygląda się wszystkim procesom związanym z finansowaniem i obiegiem pieniędzy w kraju. W ten sposób można zapobiec wielu problemom finansowym.

Wyróżnia się także funkcję stabilizacyjną. Finanse publiczne Ma ona zapewnić stabilność w ramach przepływu środków publicznych. Związana jest z ustawicznym zmniejszaniem bezrobocia, regulacją popytu publicznego, czy rozwojem państwa.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.