Jesteś tutaj: podatkiksiegowosc.pl > Płynność finansowa > Co oznacza dyskonto i redyskonto weksla?

Analiza finansowa

Analiza finansowa jest jednym z elementów analizy ekonomicznej. To ważna dziedzina dla pomyślności każdej prowadzonej działalności gospodarczej. Jej głównym zadaniem jest zaprezentowanie wszystkich danych oraz potrzebnych informacji na temat bieżącej sytuacji firmy, czy przedsiębiorstwa. Mowa tu oczywiście o sytuacji finansowej firmy.

Analiza ta jest szczególnie ważna w sytuacjach, gdy stan firmy jest zagrożony, firma ma problemy finansowe, cierpi z powodu gospodarczego zastoju. Wówczas dane i informacje zebrane w ramach analizy skutecznie pozwalają zaradzić trudnemu okresowi dla firmy. Wskazują mocne i słabe strony przedsiębiorstwa. Dają wskazówki, jak przetrwać i jak ratować firmę. Tworzenie takiej analizy jest to zatem niezbędne działanie w życiu gospodarczym każdej firmy.

Należy jednakże mieć na względzie, iż o analizie finansowej powinniśmy pamiętać również wtedy, gdy firma jest stabilna finansowo, rozwija się i przynosi zyski. Regularne uaktualnianie takiej analizy może pozwolić nam ustrzec się od wielu problemów finansowych. Daje też poczucie bezpieczeństwa każdej firmy.

Analizę finansową powinny  robić zarówno duże, jak i małe firmy. Trzeba zatem dopisać to działanie do normalnych i potrzebnych zadań przedsiębiorstwa.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.